Skip Navigation Links
صفحه اول
سخن شما
اخبار البرز
پيوندها
تماس با ما
12/13/2017   1396/09/22 - چهارشنبه   RSS 

  كد مطلب : 12409 نسخه چاپي  
1392/03/28 10:06 
 
 نابودی تدریجی درخت 4000 ساله / تیشه به ریشه "سرو ابرکوه" می زنند
   سرو ابرکوه یزد که از آن به عنوان یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا یاد می شود، تنه اش از یادگار نویسی زخمی است و هر روز بازدیدکنندگان دور از چشم نگهبان از آن بالا می روند و تیشه به ریشه آن می زنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرو کهنسال ابرکوه یک بار در سال 82 در شورای عالی محیط زیست به عنوان اثر ملی – طبیعی به ثبت رسید.  یک بار هم در سال 87 به عنوان سومین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت شد. پس از این سازمان حفاظت محیط زیست هم اعلام کرد که با توجه به ارزش ژنتيكي از لحاظ قدمت سرو کهنسال ابرکوه، اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد اين بازمانده تاريخ كهن را به عنوان يك نمونه نادر گياهي تحت حفاظت و مديريت سازمان محيط زيست در آورد.

به همین دلیل اکنون چند نگهبان در کنار سرو برای حفاظت از آن مستقر هستند منتها شاید حریف بازدیدکنندگان خاطی نمی شوند چرا که نه تنها هنگام بازدید مشاهده می شود که کودکان از تنه آن بالا می روند بلکه آثار یادگار نویسی نیز تنه درخت را زخمی کرده است.

این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقوه) قرار دارد، به اعتقاد الکساندروف، دانشمند روس تبار، چهارهزار ساله است و محیطی به اندازه یازده و نیم متر دارد که بلندایش بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌ اما حصاری که دور تا دور آن قرار گرفته تا سدی برای دسترسی آسان بازدیدکنندگان و سرو باشد، در بیشتر مواقع باز است و امکان رفت و آمد از تنه درخت آزاد!

این درحالی است که دور تا دور درخت با بند نگه داشته شده تا عوامل طبیعی و بعد عوامل انسانی منجر به از هم پاشیدگی تنه درخت نشوند.

با این حال عکسهای چند سال پیش از این سرو و عکسهای جدیدتر نشان می دهد که آن سروی که حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب در سال ۷۴۰ قمری توصیف شهرتش را کرده، دچار نوعی رفتار مخرب انسانی به نام وندالیسم شده است.

اما هنوز متولیان نگهداری از آن مانند سازمان میراث فرهنگی و حفاظت محیط زیست وظیفه رسیدگی به این درخت را به یکدیگر محول می کنند و سازمان میراث فرهنگی قول ثبت جهانی آن را در فهرست میراث طبیعی یونسکو می دهد.

 
 
تعداد دفعات مشاهده شده : 501
نظر شما
نام :   *
ايميل :
نظر  شما : *
كد :
*
 

 
 
تمامي حقوق اين سايت متعلق به بنياد علمي و فرهنگي شهروند مي باشد.